ماژول SFP فیبر نوری چیست؟

 

 

 

ماژول SFP مخفف کلمه Small Form-factor Pluggable است که به آن Transceiver هم گفته می‌شود و همانطور که از نامش معلوم است، برای انتقال سیگنال استفاده می‌گردد که اتصالاتی همچون فایبر چنل (FC) یا گیگابیت اترنت (GBe) دارد.

SFP اطلاعات سریال الکتریکی را به اطلاعات سریال نوری تبدیل کرده و این عمل را در عکس هم انجام می دهد.

پورت SFP

ماژول SFP مخفف Small Form-factor Pluggable است که به آن Transceiver نیز گفته می‌شود و همانطور که از نامش پیداست، برای انتقال سیگنال استفاده می‌گردد که اتصالاتی همچون فایبر چنل (FC) یا گیگابیت اترنت (GBe) دارد. SFP اطلاعات سریال الکتریکی را به اطلاعات سریال نوری تبدیل می‌کند و برعکس.

 

امروزه اگر قصد ارسال و دریافت اطلاعات برای مسافت‌های طولانی با سرعت بالا را داریم از راهکار فیبرنوری استفاده می‌کنیم. برای این منظور معروف‌ترین ماژول‌هایی که استفاده می‌شود پورت xfp، sfp، sfp+ است که بر روی روتر و سوییچ‌ ها این پورت تعبیه شده است. از این پورت معمولا برای ارتباطات زیرساخت اصلی استفاده می‌شود مانند Uplink ‌ها، ارتباطات روتر با سوییچ، روتر با روتر و .غیره ، در مسافت‌های بالا و چون ارتباطات نیز در بستر فیبر نوری است با توجه به سرعت بالای آن، احتمال وجود آمدن گلوگاه یا BottleNeck نیز کمتر می‌شود.

 

XFP و SFP+ عموما بزرگتر از SFP عادی می‌باشند و سرعت اسمی ‍۱۰G را دارند. در حالی که پورت عادی سرعتی حداکثر تا ۴٫۲۵ G دارند.

در جدول زیر می‌توان مشخصات انواع SFP را بر روی مدیای مسی مشاهده کرد.

جدول زیر نیز مشخصات انواع SFP بر روی مدیا یا کابل فیبر نوری است.

SMF = Single Mode Fiber

MMF = Multi Mode Fiber

 

 

Single Mode SFP VS Multi Mode SFP:

SPF های فیبری به دو دسته SMF و MMF تقسیم می‌شوند که رنگ کابل‌های آن نیز با توجه با نوع آن متغیر است که اصطلاحا به آن Color Coding می‌گویند.

 

مشخصات این دو دسته فیبر را می‌توان در جدول زیر مشاهده کرد.

 

از لحاظ نحوه فرستادن اطلاعات در SFP به دو دسته Simplex and Duplex تقسیم بندی می‌شنود .

به SFP هایی که از یک فیبر برای ارسال و دریافت اطلاعات به صورت همزمان استفاده می‌کنند، Simplex SFP یا BiDi SFP گفته می‌شود. در این دسته از SFP ها برای آنکه تداخلی بین سیگنال دریافتی یا ارسالی رخ ندهد، از WDM یا Wave Division Multiplex استفاده می شود، یعنی برای ارسال و دریافت اطلاعات از طول موج نوری متفاوت استفاده می‌شود‌.

درDuplex SFP از دو فیبر برای دریافت و ارسال استفاده می‌شود که احتیاج به WDM نمی‌باشد. یقینا Duplex SFP گذردهی و سربار کمتری نسبت به Simplex SFP دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام

 

شما میتونین از طریق واتساپ(همین پایین!)

با ما در ارتباط باشین!

× چطور می تونم کمکتون کنم؟!